ВП НУБіП України "Бережанський агротехнічний інститут"
ФАКУЛЬТЕТ ЕКОНОМІКИ І ТУРИЗМУ
  (03548) 2-31-73   E-mail:  ekonom.prurod@gmail.com    Декану факультету
Україна тримає стрій!!!

Факультет економіки і туризму 

Проводить фахову підготовку за освітніми ступенями "МАГІСТР" та "БАКАЛАВР"

зі спеціальностей:

051 - ЕКОНОМІКА
071 - ОБЛІК І ОПОДАТКУВАННЯ
073 - МЕНЕДЖМЕНТ
242 - ТУРИЗМ

Детальніше про вступ

Featured

ДІЛОВА ЗУСТРІЧ

У рамках запланованих заходів проведення тижня кафедри «Екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування» 24. 04. 2018 року викладачі кафедри та студенти спеціальності 101 «Екологія» прийняли участь у діловій зустрічі з заступником начальника управління розвитку агропромислового комплексу  Бережанської РДА Лясковським В. М. на тему «Мільйон з гектара».

       Головним завданням зустрічі було донести інформацію про екологічно чисте господарство нашого району, органічні методи господарювання, показати студентам агроекологічної спеціальності можливості майбутньої їхньої професійної діяльності, практичні поради представника українсько-польської фірми «Полько» смт. Маневичі, Волинської обл., ознайомитись із сучасними технологіями підготовки ґрунту, підбір саджанців та вирощування органічної, екологічно чистої продукції, відмінності вартості такої продукції від традиційної, залучення студентів до активної екологічно-продуктивної діяльності.

       Подібний захід успішно пройшов у Бережанському регіоні, оскільки тут розвиваються саме невеликі фермерські господарства з різними видами сільськогосподарського виробництва. Ділова програма події дозволяє усвідомити повну картину абсолютно всіх новітніх сфер і ніш аграрного сектору країни, оцінити можливості впровадження нового виробництва та диверсифікованості виробничих потужностей на малій площі з мінімальними витратами, максимальною віддачею та високою маржинальністю. Також проголошено багато пропозицій із вигідними та заохочувальними умовами про вирощування екологічно чистої та органічної продукції (малини, полуниці, ревеню, сливи, тощо).

       Ключові моменти ділової зустрічі студентів із представниками керівників та виробничників органічної продукції:

- переваги диверсифікованості аграрного виробництва в нинішніх реаліях;

- ревінь як найпопулярніша і затребувана культура останніх років. Питання у правильному підході до вирощування органічної та екологічно чистої культури, підготовка ґрунту та посадка ревеню;

- фінансова підтримка дрібних фермерських господарств, фінансові проекти та земельне питання;

- високомаржинальні плодоовочеві культури: наскільки виправданим є ризик їхнього впровадження в структуру господарства;

- нішові плодоовочеві та інші культури;

- ефективний плодовий сад від 1 га;

- промислове виробництво малини;

- ягідна плантація площею 0,5-5 га;

- органічне виробництво та перспективні канали реалізації;

- збір лісових плодів;

- основні канали реалізації сільськогосподарської продукції дрібними фермерськими господарствами тощо.

Заробити на реалізації ягоди можна більше, якщо підвищувати її якість, а не збільшувати обяги виробництва. Про це повідомив Василь Лясковський. За його підрахунками, виробник малини може збільшити прибуток до 1 мільйона гривень, якщо підвищить її якість.

«Ви можете розраховувати на свій мільйон, якщо навчитесь вирощувати малину екстра якості з продуктивністю 30-35 т/га. Ціна за таку ягоду в минулому сезоні становила 25 гривень за кілограм і навіть вище. Той самий фінансовий результат ви можете отримати на вирощуванні органічної малини, в неї продуктивність в 1,5-2 рази нижча, але при належній якості ягоди, ціна на рівні 50 гривень за кілограм цілком реальна», – повідомив експерт фірми «Полько». «Не женіться за площами, женіться за якістю, тільки за неї готовий платити покупець. Забувайте про дешеву робочу силу та фахівців, в Україні професійний агроном та відповідальні сезонні робочі обійдуться вам не дешевше, ніж в Польщі. Без якісного посадкового матеріалу та професійного супроводу дуже важко виростити ягоду, яку можна продати за ціною, яка б могла гарантувати хоча б мінімальний прибуток» – зазначив експерт.

За підсумками ділової зустрічі студенти дізналися про практичні поради фахівців як працювати в аграрних регіонах, збагатились цікавою та корисною інформацією про доцільне та розумне використання кожної ділянки дорогоцінної землі, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу. Було запропоновано реальні та вигідні пропозиції вирощування органічної та екологічно чистої продукції при сприянні бюджетних державних та європейських програм.

Колектив кафедри «Екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування» та студенти спеціальності 101 «Екологія» вдячні за таку цікаву та інформаційну зустріч.

Викладачі кафедри

Карта повітряних тривог України

Free Joomla templates by Ltheme