Відокремлений підрозділ
Національного університету біоресурсів і природокористування України
БЕРЕЖАНСЬКИЙ АГРОТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ
Україна тримає стрій!!!
Featured

Про важливість посту

Піст започаткований, ще в раю, коли Адам отримав від Бога першу заповідь: «З дерева ж пізнання добра і зла не їстимеш». Оте «не їстимеш» - то наказ посту і стриманості.

Але в чому зміст посту?

Піст існував ще задовго до Різдва Христового, і його суть була в тому, що під час небезпеки чи лиха люди утримувалися від їжі, молились і прино­сили Богу жертву. У християнській церкві піст був затверджений апостолами і присвячувався згадкам про Христа, котрий не раз усамітнювався в пустелі, зміцнюючи постом і молитвою Свій Дух. Піст означав, перш за все, зміну образу життя людини, тому що, відмовляючись від деякої їжі, мирсь­ких розваг, вона свідомо обмежувала бажання, підкоряючи тлінне тіло душі своїй. 

Сам Ісус Христос освятив піст власним прикладом, коли протягом 40 днів і ночей, проводячи час у молитві і пості, готував Себе до суспільного служіння родові людському. І під час Свого служіння Він не раз вказував Своїм послідовникам на необхідність посту. Настануть дні, сказав Господь, коли відберуть у них (учеників) жениха, і тоді поститимуть (Мф. 9, 15).

У Своїй промові про хворих, які страждали на біснування, Він сказав:”Цей же рід (диявольський) виганяється тільки молитвою і постом’’ (Мф.17, 21). За прикладом Спасителя і апостоли вважали піст необхідним для християн. Так, апостол Павло, перераховуючи свої подвиги, згадує і про піст. “В усьому, – говорить він про себе, – показуємо себе як служителі Божі, у великому терпінні,.. у трудах, у неспанні, в постах” (2 Кор. 6, 4-5).

 Один із найвеличніших отців Церкви IV ст. Іоанн Златоуст говорив: «Хто об­межує піст тільки утримуванням від їжі, той більше всього безчестить його. Якщо ти дотримуєшся посту, докажи справами..., Ти постиш? Нагодуй голодних, напій спраглих, відвідай хворих, не забудь тих, хто у в’язниці, пожалій засмучених, утіш тих, хто сумує і плаче, будь милосердним, добрим, тихим, довготерпеливим, співчутливим, незлопам’ятним, благоговійним, правдивим, благочестивим, щоб Бог прийняв піст твій і щедро дарував плоди покаяння».

Дотримання постів з давніх часів підтримувалося державним законодавством на Заході та Сході. У дні Великого посту закривалися всі видовища, не влаштовувались ігри, не торгували м'ясом, призупинялася робота судів. А ось благодійні справи поширювалися. Багаті люди вкладали свої кошти на спорудження храмів, шкіл, годували й одягали бідних. Складалася відповідна атмосфера, яка допомагала обдумати власний духовний стан. На жаль, у наш час суспільне життя не може створити для нас великопісну атмосферу. Світ, який оточує нас і до якого ми належимо, не змінюється у дні Великого посту. Життя віруючої людини роздвоюється на релігійне і світське, між якими немає належного зв'язку. У наш час великопісну атмосферу можна створити лише в домашніх умовах, і то не завжди, бо в сім'ях часто не існує єдиних поглядів на духовне життя.

Без усякого сумніву, усі погодяться з тим, що сімейний спосіб життя радикально змінився під впливом комп’ютеризації і телебачення. Тому нам треба в ці дні припинити дивитися по комп`ютеру і телебаченню програми, що викликають негативні емоції. Разом з тим, нема нічого гріховного в тім, щоб стежити за інформацією про події в країні, у світі, чи слухати й дивитися програми, які збагачують нас духовно й інтелектуально. Чого варто рішуче позбутися у дні Великого посту - то це прикутості до телевізора і пасивного заковтування усього, що показують.

Але тут також, як і при споживанні їжі, одного утримання недостатньо. Духовне життя у дні Великого посту повинно наповнюватися чимось позитивним. Наша душа насолоджується молитвою, але і розум потребує духовної їжі. Цією їжею може бути читання - найперше релігійної, художньої та історичної літератури, з якої можна почерпнути багато духовних цінностей для нашого розуму. Щодо музики, то якщо вона релігійна, навіює людині певні добрі роздуми, то вона дозволена, як і все, що будує, пробуджує певний дух навернення, покаяння.

Під час посту потрібно частіше брати участь у богослужіннях, сповідатися, приймати Святе Причастя. Звільненими від посту є діти, вагітні жінки, матері, які годують грудьми, ті, хто харчується в чужих людей, важко працює, хворий або ті, хто одужує від важкої недуги. Це робиться для того, щоб піст не призвів до різкого упадку сил і християнин мав сили на молитву і необхідну працю.

Дотримуватися посту треба не показово, а непомітно для інших, і не засуджувати тих, хто їсть м’ясо, п’є молоко. Час посту дається людині для того, щоб вона подумала про своє життя, прагнула змінити в ньому те, що гріховно.

Великий піст – це час, коли людина ніби знову здобуває віру і життя у його Божественному розумінні, ми знову пізнаємо її смак і краще розуміємо голодних і знедолених, ми знову починаємо розуміти велику цінність спілкування з людьми, цінність праці, культури. Спілкуючись у молитві з Богом, ми розуміємо і відчуваємо серцем Його безмежну любов до нас і милосердя. Обмиймо себе сльозами покаяння і приступімо до Нього в Таїнстві Святого Причастя. Споживіть і побачите, Який милостивий Господь, і промінь нового життя засяє в нас.

Карта повітряних тривог України

Free Joomla templates by Ltheme