ВП НУБіП України "Бережанський агротехнічний інститут"
АГРОІНЖЕНЕРНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
Україна тримає стрій!!!
Featured

«Природа та війна: як російська агресія вплинула на довкілля»

1    26 березня 2024 року на кафедрі екологія, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування відбувся науковий семінар на тему: «Природа та війна: як російська агресія вплинула на довкілля».

     Повномасштабне вторгнення росії до України з 24 лютого вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди людям та інфраструктурі населених пунктів, де тривають бойові дії. Але війна впливає і на дику природу.

    Зараз навіть неможливо повністю оцінити вплив війни на довкілля через брак точної інформації. Причин цьому дві. Насамперед, навіть збирати ці дані небезпечно для фахівців, оскільки тривають активні бойові дії. По-друге, не вся інформація може бути озвучена публічно з тактичною метою.

 

    Проте точно зрозуміло: чим довше триває війна, тим більше шкоди вона завдавсь довкіллю, і тим більше наслідків ми матимемо в майбутньому.

    Викладачі разом зі студентами спеціальності 101 «Екологія» переглянули та обговорили такі питання:

  • Вплив на ландшафт та оселища;
  • Втрата біорізноманіття та загроза червонокнижним видам;
  • Пожежі в екосистемах через бойові дії;
  • Хімічне забруднення від обстрілів і ракет;
  • Забруднення ґрунтів та моря нафтопродуктами;
  • Наслідки від пожеж на промислових об’єктах;
  • Стічні води у Дніпрі.

    Після війни ми будемо пожинати плоди бойових дій — руйнування екосистем, забруднення ґрунтів, зменшення біорізноманіття, зростання кількості шкідників у лісах. Крім того, відбудова країни потребуватиме значної кількості природних ресурсів. Також є ризик невиконання Україною вже поставлених кліматичних цілей, адже війна — це внесок у зміну клімату, а відновлення країни неминуче буде супроводжуватись значними викидами парникових газів.

    Оскільки очікується значне хімічне забруднення ґрунтів та вод, важливо після війни подбати про ефективну систему моніторингу стану довкілля. Яка б дозволила зафіксувати реальний об’єм завданої шкоди довкіллю та дозволила вжити найефективніших заходів, щоб уникнути подальшого погіршення ситуації та щоб відновити екосистеми до безпечного стану — і для людини, і для дикої природи.

2    Зараз є дуже важливою активність Міндовкілля, громадянського суспільства та екологічного комітету Верховної Ради, щоб уся шкода довкіллю була максимально зафіксована та у подальшому компенсована агресором.

    Також важливо, щоб план відновлення України включав заходи з відновлення та збереження екосистем, а до планів із відбудови населених пунктів включати природо орієнтовані рішення та заходи з адаптації до зміни клімату.

    Нажаль, питання які обговорювались залишаються актуальними та будуть розглядатись в майбутньому. Віримо у наші ЗСУ та Перемогу України! Продовжуємо працювати заради спільного майбутнього!

Асистентка кафедри екології, охорони навколишнього середовища та
 збалансованого природокористування Ольга ГЛИВА

 

Карта повітряних тривог України

Free Joomla templates by Ltheme